Knjižnica

VIRTUALNA KNJIŽNICA

Za pristup našoj virtualnoj knjižnici kliknite na sljedeću poveznicu:

RADNO VRIJEME

PONEDJELJAK       8.00 – 14.00

UTORAK                   8.00 – 14.00

SRIJEDA                   8.00 – 14.00

ČETVRTAK               8.00 – 14.00

PETAK                      8.00 – 14.00

PRAVILNIK O RADU

O KORIŠTENJU KNJIŽNE GRAĐE

Knjižnu građu imaju pravo koristiti svi učenici, učitelji, stručni suradnici i ostali djelatnici škole.

U prstorijama knjižnice mora biti red i mir.

Korisnici su dužni čuvati knjižničnu građu od svakoga oštećivanja. Korisnici ne smiju trgati listove, podcrtavati dijelove knjiga, izrezivati slike, prljati knjige i slično.

O POSUDBI KNJIŽNIČNE GRAĐE

Za korištenje izvan prostor korisnici mogu posuditi:

–          odjednom 2 knjige (1 lektirni i 1 nelektirni naslov) na vrijeme do 15 dana

–          učenici mogu posuđivati knjižničnu građu tijekom čitave školske godine

–          na kraju školske godine, prije ljetnih praznika, učenici moraju razdužiti u školskoj knjižnici svu posuđenu knjižničnu građu.

Korisnici knjižnice dužni su javiti knjižničaru svoj odlazak, seljenje iz škole . Prije odlaska iz škole dužni su vratiti svu posuđenu knjižničnu građu u školsku  knjižnicu.

Izvan prostorije knjižnice ne može se koristiti referentna zbirka (priručnici, enciklopedije, leksikoni, rječnici, bibliografije, atlasi i sl.), osim kad se radi o razrednoj posudbi prema zahtjevu učitelja škole

POSTUPAK U SLUČAJU OŠTEĆENJA, UNIŠTENJA ILI GUBITKA POSUĐENE KNJIŽNIČNE GRAĐE

Korisnik koji izgubi, ošteti ili uništi knjižničnu građu odgovoran je za štetu.

Ako je posuđeni primjerak knjižnične građe oštećen toliko da se više ne može koristiti ili je uništen, odnosno izgubljen, korisnik je dužan nabaviti i vratiti knjižnici istovjetan primjerak kakav je posudio.

Ako korisnik ne može nabaviti istovjetan  primjerak, dužan je nabaviti i vratiti knjižnici drugi primjerak koji joj je potreban u visini cijene posuđenoga primjerka.

PONAŠANJE U KNJIŽNICI

U knjižnici i čitaonici treba vladati red i mir. Korisnika koji narušava radnu atmosferu, knjižničar je dužan udaljiti iz prostora knjižnice i čitaonice, kako bi ostali korisnici mogli neometano koristiti usluge knjižnice.

U knjižnici nije dopušteno konzumiranje jela i pića.

POPIS LEKTIRE I eLEKTIRE

OBAVIJEST

Na incijativu i uz potporu Ministarstva obrazovanja, znanosti i športa, a u realizaciji “Bulaja naklade” i CARNeta, na adresi http://lektire.skole.hr  su dostupna cjelovita djela hrvatskih i stranih pisaca s popisa obvezne školske lektire i šire.Pristup sadržajima je besplatan, a dostupni su učenicima i studentima, te njihovim nastavnicima i profesorima uz korištenje elektroničkog identiteta AAI@EduHr sustavu.

Knjižnica naše škole u svom fondu broji oko 5000 knjiga. Knjige su, radi lakšeg snalaženja, razvrstane u skupine. Knjige namijenjene učenicima razvrstane su prema dobi učenika i označene slovima: M, N, D, O, I, a one namijenjene nastavnicima razvrstane su prema područjima i označene brojevima od 0 do 9. Takav način razvrstavanja naziva se Univerzalna decimalna klasifikacija (UDK). Unutar svake pojedine skupine knjige su na policama poredane po abecedi. Pored toga, na posebnoj polici nalaze se knjige koje se ne posuđuju iz knjižnice i čine referentnu zbirku. U tim knjigama možemo pronaći informacije i odgovore na pitanja  iz raznih područja.

Učenički fond:

M – književnost za najmlađe (1. i 2. razred)
N – narodna književnost
D – dječja književnost (od 3. do 6. razreda)
O – književnost za mladež (7. i 8. razred)
I – igrokazi

Nastavnički fond (UDK – osnovne skupine):

0 – Opća djela
1 – Filozofija. Psihologija
2 – Religija. Teologija. Ateizam
3 – Društvene znanosti
4 – Nepopunjena skupina
5 – Matematika. Prirodne znanosti
6 – Primijenjene znanosti. Medicina. Tehnologija
7 – Umjetnost. Zabava. Sport
8 – Jezici. Književnost
9 – Geografija. Biografija. Povijest

Referentna zbirka:

– almanasi
– atlasi
– enciklopedije
– leksikoni
– pregledi
– priručnici
– rječnici

Online enciklopedija http://proleksis.lzmk.hr/

Proleksis enciklopedija je prva hrvatska opća i nacionalna online enciklopedija, dakle takva koja izlazi na hrvatskom jeziku, koncipirana i uređivana na vlastitim leksikografskim zasadama, u vlastitom sustavu referenciranja, po formi i strogosti izvedbe klasična, a po mogućnosti komunikacije moderna elektronička enciklopedija; otvorena je, ali i urednički nadzirana.

Enciklopedija trenutno sadrži više od 62 000 članaka (uključujući članke unutar sintetskih natuknica)  te više od 17 000 ilustracija. Uže uredništvo enciklopedije čini 9 ljudi, a ukupno je na enciklopediji radilo više od 50 urednika, suradnika i autora članaka.

Enciklopedija je otvorena prema suradnji korisnika u namjeri da u perspektivi pruži sve šire i dublje informacije u cijelom rasteru znanja i iskustva koje donose klasične i moderne enciklopedije.

Online enciklopedija je rezultat suradnje CARNeta i tvrtke Pro Leksis d.o.o., uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.

Skip to content