« Ožujak 2024 »

Učenici osmih razreda u Vukovaru
Autor: Danka Jergović, 26. 6. 2017.

Jedan od osnovnih odgojno-obrazovnih zadataka Javne ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ provedba je programa obveznih dvodnevnih posjeta Vukovaru učenika osmih razreda osnovnih škola iz cijele Republike Hrvatske. Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. Naši su učenici boravili u Vukovaru od 28. do 30. svibnja. Kako im je bilo možete vidjeti u  Opširnije i  na http://os-pehlin-ri.skole.hr/foto_galerija?show=album&id=116

Predivna tri dana u Vukovaru

Putovanje je započelo vrlo veselom atmosferom koja je bila prisutna sve do posljednjeg dana naše avanture.

Prvi dan nismo ništa obilazili jer smo većinu vremena proveli na putu za Vukovar. Sljedećeg dana prvo smo posjetili dvorac Eltz u kojem je živjela jedna poznata njemačka obitelj. Nakon obilaska dvorca uputili smo se prema Muzeju vučedolske kulture. U njemu smo naučili mnogo zanimljivih činjenica o povijesti Vučedola. Dan smo priveli kraju opuštajućom plovidbom Dunavom, a potom odličnom zabavom u disku.  Posljednji dan započeo je obilaskom vojarne u kojoj smo boravili, a zatim smo se uputili prema Spomen domu hrvatskih branitelja gdje smo vidjeli ratne fotografije i video zapise. Posjetili smo i Vukovarsku bolnicu, jedan od poznatijih simbola stadanja grada Vukovara. Slijedio je i posjet Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata. Zadnja destinacija bila je masovna grobnica na Ovčari koja je u nama potaknula posebne emocije. S tim obilaskom završili smo naš trodnevni izlet.

Želimo se zahvaliti našim profesorima uz koje smo doživjeli to predivno iskustvo. Naučili smo mnogo, upoznali puno novih prijatelja i odlično se zabavili.

Natali Misimović i Nina Trbojević, 8.c