Ukupno: 392050

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta - 27. siječnja
Autor: Danka Jergović, 27. 1. 2017.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježavamo 27. siječnja. Na taj dan 1945. godine Sovjetska Crvena armija je oslobodila Auschwitz, najveći i najzloglasniji koncentracijski logor nacističke Njemačke. U njega je deportirano više od milijun i 300 tisuća ljudi iz cijele Europe, a oko milijun i 100 tisuća ih je ubijeno.

Generalni sekretar Ujedinjenih naroda KOFI ANNAN, 27. siječnja 2006. izjavio je (v. Opširnije):

„Tragedija nastala kao posljedica holokausta se ne može izbrisati. Mora biti zapamćena sa sramom i strahom dokle god ljudsko sjećanje bude postojalo. Samo ako se sjećamo, onda možemo odati prikladnu počast žrtvama. Milijuni nedužnih Židova i pripadnika drugih manjina ubijani su na nazamislivo barbarske načine. Nikada ne smijemo zaboraviti te muškarce, žene i djecu, niti njihovu agoniju.“

Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 2005. godine donijela javnu rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta za 27. siječnja.

Rezolucija apelira na sve članice Ujedinjenih naroda da poštuju sjećanje na žrtve holokausta i ohrabruje razvoj obrazovnih programa o povijesti holokausta, čime se želi pokazati odlučnost da se pomogne u sprječavanju čina genocida u budućnosti.

Priredila: Sara Moser, prof.