Ukupno: 392023

Školo, sretan Ti 110. rođendan!
Autor: Danka Jergović, 14. 11. 2017.

Šetnja kroz vrijeme, odnosno  naš školski vremeplov započeo je davne 1907. godine. „Dugo je trajalo al konačno se je dočekalo… Obćina je dala sagraditi zgradu i pripravila sve potrebito, oblasti su imenovale učitelja, u osobi vrijednog gospodina Hajdingera, do sada učitelja u Sv. Mateju. U prisustvu gospodina načelnika Kazimira Jelušića, više obćina i školske djece, bila je škola na Pehljinu dne 24.rujna, na dan Majke Božje od plaće po gospodinu župniku, dekanu Franju Ryšlavom blagoslovljena i otvorena. ( v. Opširnije)

U školu bilo je već onaj dan upisano 52 djece. Bilo u dobar čas. Sad je na roditeljih da redovito šalju djecu u školu, a na dječacih i djevojčicah da je marljivo polaze, i u školi rade ono i onako kako njim g. učitelj kaže.“

(Tekst je objavljen  početkom listopada  1907. g. u istarskom  listu „Naša sloga“  i u „Novom listu“.)

I tako je škola rasla, nadograđivala se, ispratila generacije i generacije učenika, učitelja.  Krenulo se sa spužvom i pločicom, a danas smo u jednom novom vremenu, u novoj  tehnologiji, u projektu e-Škole.

Sretni smo! Slavimo 110. rođendan naše škole i  tomu u čast  pripremili smo veliko slavlje.

Dana 17. studenoga  u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku s početkom u 19 sati održat će se svečana priredba „Našoj škole“  (stihovi g. Ivan  Rudanović - Mali Kosićev) kojom će nas učenici, putujući vremeplovom,  uvesti u proslavu toga velikog  i značajnog  jubileja - 110 godina postojanja škole na Pehlinu.

Školo, sretan Ti rođendan!