PRVAŠI U PRIRODOSLOVNOM MUZEJU
Autor: Danka Jergović, 27. 4. 2016.

U četvrtak, 21. travnja 2016. prvi razredi su sa svojim učiteljima (Radenka Jurić, Tamara Vidmar, Denis Smaila, Branka Govorčin) posjetili  Prirodoslovni muzej u Rijeci. U sklopu Festivala znanosti, koji se taj tjedan obilježavao u Rijeci, učenici su imali priliku prisustvovati  edukativnim i interaktivnim  radionicama pod nazivom Baltazarium.   (Vidjeti u Opširnije!)

Na radionici pod nazivom Baltazarium – boja, spoznali su koje su boje, odnosno pigmenti  u nama, na nama i oko nas, otkrili su što je svjetlost i zašto nam je uopće potrebna da bismo vidjeli boje, kako se širi svjetlost, što je to spektar boja, te  kako razlikujemo boje. Kroz pokus su istražili bijelu svjetlost i otkrili kako nastaje duga, a najzanimljivije je bilo otkriti kako na bazi vode i ulja napraviti prirodne boje od biljaka.

Na radionici Baltazarium – zvuk, učenici su otkrili što je zvuk, kako čuju živa bića i kako se glasaju, kako se šire zvukovi i na koji način sva živa bića imaju prilagođene uši za određene zvukove. Kroz zvukovne prikaze različitih životinja, učenici su imali priliku otkriti duboke, visoke i najviše zvukove koje ljudsko uho u prirodi ne može čuti.

Na ovaj zanimljiv i kreativan način pripremili smo se i nadolazeći Dan Planeta Zemlje koji  obilježavamo 22. travnja.

Učenici i njihovi učitelji veoma su zadovoljni posjećenim radionicama, te pohvaljujemo i muzejsku pedagoginju Anitu Hodak, koja je pripremila i izvela radionice na učenicima blizak i simpatičan način.

Tamara Vidmar, učiteljica