Osnovna škola "Pehlin" Rijeka

Međunarodna suradnja škola

Surfaj sigurnije

Centar za sigurniji internet

Netica.hr - nauči sve o internetu

Red Button

Europe Code Week

Besplatna aplikacija za učenje stranih jezika

Ispis statistike od 23. 9. 2013.

Weather by Freemeteo.com
Office 365 za škole

OŠ "PEHLIN" VIRTUALNA KNJIŽNICA

Upisi.hr

CARNet e-Laboratorij

Edutorij

Nacionalni portal za učenje na daljinu

CARNet Meduza - višemedijski sadržaji

eLEKTIRE

HRlektire

Kulturno-javna djelatnost škole

24. veljače - Dan ružičastih majica, Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

Posljednja srijeda u veljači  je dan koji se tradicionalno obilježava kao Dan ružičastih majica,  dan koji je   Hrvatski sabor 2017. g. potvrdio   kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Podsjetnik je to na 2007. godinu kada je dječak u Kanadi obukao ružičastu majicu u znak potpore majci oboljeloj od karcinoma dojke i bio izložen vršnjakom nasilju.

„Stop vršnjačkom nasilju – Stop svakoj vrsti nasilja!“

27. siječnja -Dan sjećanja na holokaust i sprječavanje zločina protiv čovječnosti

Danas se obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta kao podsjetnik na sve žrtve nacističkih režima u 2. svjetskom ratu. Na današnji dan 1945. Crvena armija oslobodila je nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj, zloglasni logor smrti u kojemu je život izgubilo 1,1 milijun ljudi. Na ovaj se način svake godine svijet prisjeća genocida, zločina i teških povreda ljudskih prava koja su obilježila period Drugoga  svjetskog rata kada se provodilo sustavno istrebljenje čitavih naroda u logorima diljem Europe.

I upravo je  stoga danas jako važno poučavati mlade ljude kako se takvi događaji, događaji u kojima tzv. ljudi postaju zvijeri ne bi ponovili.

15. siječnja - Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske

Iako je Island još u prosincu 1991. priznao neovisnost Hrvatske, kao Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske slavi se 15. siječnja, jer je toga dana 1992. godine Hrvatsku i Sloveniju, nakon Vatikana, priznala većina europskih zemalja i zemlje EU. Nakon što su zemlje EU priznale Hrvatsku, još tijekom dana, a i dan poslije  uslijedila su priznanja i drugih.

11. prosinca - Svjetski dan UNICEF-a

Generalna skupština Ujedinjenih naroda, 11. prosinca 1946. godine osnovala je organizaciju za pomoć djeci – UNICEF (United Nations Children's Fund). Nastao je s ciljem pružanja pomoći djeci poslijeratne Europe. Danas je najveći dio napora UNICEF-a je usmjeren na djecu u zemljama u razvoju.

16. studenoga - Međunarodni dan tolerancije

Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi.Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju, ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama.
To je dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Dan koji nas potiče na snošljivost prema drugima.

18. listopada - Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Dana 18. studenoga prisjećamo se  i odajemo počast žrtvama  stradanja Vukovara i Škabrnje, ali i  svima  poginulima i stradalima u Domovinskom ratu koji su svojim životima platili i izborili se za slobodu koju danas imamo i živimo.

8. listopada - Dan Hrvatskog sabora

Dan Hrvatskog sabora obilježava se 8. listopada, Toga je dana 1991. godine Hrvatski sabor jednoglasno donio Odluku o raskidu državnopravnih sveza s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ. Sabor je pritom utvrdio da Republika Hrvatska više ne smatra legitimnim i legalnim ni jedno tijelo dotadašnje SFRJ, te da ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije, koja više kao takva ne postoji.

5. listopada  - Svjetski dan učitelja

Svjetski dan učitelja obilježava se svake godine 5. listopada. Taj je dan prigoda da se pokaže da je rad učitelja i nastavnika prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva te da se kao takav i cijeni. Cilj Svjetskog dana učitelja je mobilizirati podršku za nastavnike kako bi se osiguralo da će učitelji i dalje ispunjavati potrebe budućih generacija te podići obrazovanje na razinu društvene važnosti i izvući učitelje iz poluanonimnosti i dati im društvenu važnost koju zaslužuju.

10. rujna  - Hrvatski olimpijski dan

Hrvatski olimpijski dan poznat pod skraćenim nazivom HOD, posvećen datumu utemeljenja HOO-a, 10. rujna, danas je opće prihvaćena manifestacija koja promiče važnost bavljenja sportskom aktivnošću, olimpijska načela izvrsnosti u svakom području, razumijevanje, mir i solidarnost među ljudima kao sastavnice olimpijskog djelovanja. Programom se jednako potiču pojedinci i skupine, sportske zajednice i udruge, škole i učilišta, vrtići, jedinice lokalne i područne samouprave, društva sportske rekreacije i drugi.

8. rujna  - Međunarodni dan pismenosti

Međunarodni dan pismenosti obilježava se 8. rujna svake godine, a utemeljio ga je UNESCO davne 1967. s ciljem promoviranja važnosti učenja i pismenosti, ali i osvješćivanja javnosti o problemu nepismenosti koji još uvijek pogađa veliki dio svjetskog stanovništva. Podatci s posljednjega popisa stanovništva pokazuju da je danas u Republici Hrvatskoj manje od 1 % nepismenih osoba starijih od 10 godina. No, ovdje se većinom radi o vještinama čitanja i pisanja, ali je jasno da je za život u današnjim suvremenim društvima potrebno mnogo više, što se odražava i u širenju pojmova pismenosti na druga područja.